Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie z głównymi gośćmi Westivalu.
Będzie to intelektualna uczta w 3 blokach: “Wokół narodowości”, “Narodowi – kosmopolityczni”, “Nowe ikony Szczecina”. W ich obrębie soczyste wykłady zaserwują nam:
Architecture snob
Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina – pierwsze snoby architektury w Polsce. Właśnie o takiej nazwie (snob architecture) stworzyli platformę, której zadaniem jest wprowadzenie krytycznego i merytorycznego dyskursu do architektonicznej debaty oraz promowanie architektury polskiej w obiegu międzynarodowym. Na łamach „Art & Business” prowadzą rozmowy o współczesnej architekturze. Pracują nad książką poświęconą architekturze pracowni Robert Konieczny KWK PROMES.
Tomasz Malkowski – krytyk i kurator architektury. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” w latach 2006-2008. Publikował w: „Architektura-murator”, „Architektura & Biznes”, „Archivolta”, „Gazeta Wyborcza”, „bryla.pl” i innych. Twórca i pomysłodawca popularnego portalu o architekturze i dizajnie – archirama.pl. Twórca i inicjator akcji i projektu „Brutal z Katowic” mającego na celu obronę przed wyburzeniem ostatniego przykładu brutalizmu w Polsce – dworca kolejowego w Katowicach. Laureat Nagrody Silesia Press 2007 dla najlepszego debiut dziennikarskiego, nominowany do nagrody im. Cegła Janoscha za popularyzację architektury powojennej. Obecnie pracuje jako redaktor prowadzący magazynu „ARCH” – dwumiesięcznika wydawanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury. Kurator projektów min.: Isla Polonia – Grupo Aranea; Industrial Art – OFF Festival, Archicooking. Współkurator Biennale EVENTO 2009 w Bordeaux. Autor projektów poświęconych kondycji współczesnej architektury: „Ex-Architekci”, „Pills”, „Polskie Karaoke” w ramach wystawy „Na Okrągło”. Asystent dyrektora Aarona Betskiego na XI Biennale Architektury w Wenecji. Autor licznych tekstów o współczesnej architekturze i sztuce. W latach 2008–2009 redaktor pisma „Zawód: Architekt”. Korespondent magazynu „Domus” i felietonista miesięcznika „Sukces”. Publikował w: „Aesthetica magazine”, „Architektura & Biznes”, „Czas Kultury”, „Tatlin”. Współpracuje z Robert Konieczny KWK Promes.
Maciej Miłobędzki
Architekt, urodził się w 1959 roku
w Warszawie. W 1985 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1984-1988 pracował
w Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów Plastyków. W 1988 roku razem z Olgierdem Jagiełło i Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim założył spółkę JEMS. Od tej pory cała jego działalność jest związana z pracownią JEMS Architekci. Laureat Honorowej Nagrody SARP – 2002.
Maciej Miłobędzki będzie gościem pierwszego bloku wykładowego pn. “Wokół narodowości”.
Ewa P. Porębska
Architekt, krytyk architektury. Redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”
i wiceprezes wydawnictwa MURATOR SA.
Juror Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013. Członek Rady Ekspertów Nagrody European Prize for Urban Public Space oraz „scout” nagrody City to City FAD Award. Członek jury World Architecture Festiwal w Barcelonie w latach 2008-2010. Członek Rady Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców architektury – napisała wiele artykułów na tematy związane z architekturą (Architektura, Architektura murator, Detail, Baumeister i in.), miała wykłady
o polskiej architekturze m.in. w AZW w Wiedniu
i GSAPP Columbia Univesity w Nowym Jorku .
Jest współtwórcą kilkunastu wystaw, w tym koncepcji wystawy „Warszawa. Na dzień przed” (Zachęta, 1998). Była polskim kuratorem międzynarodowej wystawy fotografii architektonicznej „Form and non-form” (Luksemburg, 2005). Stworzyła koncepcję i była kuratorem wystawy „Polska. Ikony architektury” (CSW Warszawa 2006, następnie kilka miast europejskich) zrealizowanej przez czasopismo „Architektura-murator” we współpracy
z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Jest też autorką koncepcji i organizatorką cyklicznego konkursu ŻYCIE
W ARCHITEKTURZE na najlepsze budynki zrealizowane w Polsce po upadku komunizmu.
W latach dziewięćdziesiątych była współautorką cyklu programów dla polskiej telewizji publicznej na temat współczesnej architektury (film „Czerwony Pałac” prezentowany był
w 2004 roku ramach Sezonu Polskiego we Francji w Audytorium du Louvre w Paryżu).
Za zasługi dla rozwoju i promocji architektury polskiej otrzymała medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Bene Merentibus”, zaś w 2009 roku za współpracę w dziedzinie architektury między Polską a Holandią Ambasador Królestwa Niderlandów uhonorował ją przyznaniem fragmentu stumetrowej ławki w Amsterdamie zaprojektowanej przez Claudię Linders – ”Space to take place” jest prezentem dla tysiąca osób na całym świecie, które wnoszą wkład w promocję wizerunku Niderlandów poza granicami kraju.
Katarzyna Krakowiak
Do Szczecina z wykładem przyjedzie jedna z najbardziej utytułowanych artystek młodego pokolenia – Katarzyna Krakowiak. Absolwentka ASP w Poznaniu w klasie rzeźby u Mirosława Bałki odnosi sukces za sukcesem. W miniony weekend jej kolekcja wyróżnień powiększyła się o główną nagrodę w kategorii Kultura i Sztuka plebiscytu „Polacy z Werwą”, a kilka dni wcześniej obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Bałki na ASP w Warszawie.
Mimo napiętego grafiku i realizacji wielu projektów na świecie artystka znalazła czas na Westival. Zaraz po wykładzie w Szczecinie leci do Nowego Jorku, gdzie realizuje projekt w ramach festiwalu Performa. Bierze również udział w trwającym właśnie Triennale Architektury w Lizbonie, stworzy tam instalację, której kuratorami jest Architecture Snob.
Katarzyna Krakowiak – rzeźbiarka eksplorująca granice architektury za pomocą różnych mediów, przeważnie dźwięku, twórczyni wielkoskalowych instalacji powiązanych z istniejącymi budynkami lub strukturami miejskimi. W 2006 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Mirosława Bałki, którego asystentką była w latach 2004–07. Za projekt przygotowany wspólnie z kuratorem Michałem Liberą otrzymała specjalne wyróżnienie na Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku. Jest autorką projektu „Radio all.FM” realizowanego w różnych miastach świata (m.in. Jerozolima, Tallin, Meksyk, Wrocław, Göteborg). W 2013 roku w Foundation for Art and Creative Technology (FACT) w Liverpoolu w ramach międzynarodowej wystawy „Turning FACT Inside Out” przygotowała instalacje „Chute” w głównym budynku galerii. Przekształciła salę w rezonującą przestrzeń industrialną, która podsłuchuje i wzmacnia odgłosy gmachu, jego użytkowników oraz miasta – wzmocnione dźwięki „spadały” na zwiedzających. W listopadzie 2013 roku pokaże nowy projekt zrealizowany wspólnie ze Storefront for Art and Architecture w Nowym Jorku w ramach Performa 13. Wspólnie z Bojanem Djordjevem przygotowuje operę, której premierę planuje się na 2014 rok w Umea w Szwecji. Opera będzie poruszać tematy krążące wokół niezrozumiałości mowy ludzkiej a libretto zostanie oparte o tłumaczenia symultaniczne. Jest pierwszą polską artystka, której projekt jest publikowany na stronie post.at.moma.org – projektu badawczego MoMA w Nowym Jorku.
Hugon Kowalski
To pierwszy Polak, który otrzymał prestiżową nagrodę Archiprix Interantional za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie. Międzynarodowe jury doceniło jego projekt dyplomowy „Porozmawiajmy o śmieciach”
o slumsach w Mumbaju. Na Westivalu wystąpi z wykładem już 26 października!
Hugon Kowalski w 2011 roku ukończył studia na wydziale Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent kierownika katedry Architektury i Urbanistyki UA.
W trakcie studiów odbył praktyki w wielu pracowniach m.in. w Foster and Partners, Igenhoven Architects . W 2010 na czwartym roku studiów założył własną pracownie UGO architecture, którą rozwija do dziś. Laureat 24 nagród w konkursach.
Jego projekty publikowane były m.in w Mark Magazine, Blueprint Magazine, AWM, OUTLOOK Magazine China, Spazio Casa Magazine, La Reppublica czy Newsweek Polska. Od listopada 2012 członek zarządu poznańskiego oddziału SARP.
Robert Konieczny
Założyciel pracowni KWK Promes, na Westivalu w Szczecinie wystąpi
w podwójnej roli: wygłosi wykład oraz oprowadzi po swojej najnowszej realizacji – budowanym właśnie Centrum Dialogu „Przełomy”.
Konieczny jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich architektów, ma też największą liczbę zagranicznych publikacji. Jest autorem rozpoznawalnych domów jednorodzinnych, każdorazowo jego projekty to nowatorskie koncepty rozszerzające definicję współczesnego domu.
W sobotę 26 października Konieczny będzie oprowadzał po Centrum Dialogu „Przełomy” – hybrydowym pawilonie będącym połączeniem budynku i placu. Pracownia KWK Promes wygrała przed kilku laty konkurs na projekt tego muzeum. Dziś można podziwiać pawilon
w stanie surowym. Mimo że większa jego część znajduje się pod ziemią – na powierzchni widoczny jest już charakterystyczny, wygięty dach, będący zarazem posadzką placu.
Między godziną 9 a 10 rano odbędą się dwie wycieczki z architektem po obiekcie. W tym samym dniu w godzinach popołudniowych Robert Konieczny wygłosi wykład w ramach panelu wykładowego „Made in… architektura narodowa?”. Na wykład zapraszamy do Książnicy Pomorskiej.
Alberto Veiga
Gościem specjalnym Westivalu Sztuka Architektury będzie Alberto Veiga z pracowni Estudio Barozzi Veiga, która w Szczecinie realizuje nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej.
W sobotę 26 października Alberto Veiga oprowadzi
2 wycieczki po budowie filharmonii, a popołudniu
w budynku Książnicy Pomorskiej wygłosi wykład – specjalnie przygotowany na Westival.
Aberto Veiga urodził się w Santiago de Compostela
w Hiszpanii, studiował architekturę na ETSA de Navarra. Po ukończeniu studiów w latach 1997–2001pracował jako asystent architekta w pracowni Patxi Mangado. Od 2001–03 pracował jako architekt prowadzący w Guillermo Vázquez Consuegra, gdzie współpracował nad projektami wielu nagradzanych budynków. W 2004 roku założył wspólnie z włoskim architektem Fabrizio Barozzi własną pracownię – Estudio Barozzi Veiga. Alberto Veiga wykłada projektowanie architektury na Międzynarodowym Uniwersytecie Catalunya.
Estudio Barozzi Veiga to autorzy ikonicznych gmachów, każdy o niepowtarzalnej formie
i typologii. W 2011 roku zrealizowali Audytorium i Pałac Kongresowy Infanta Doña Elena
w Águilas. Mają też na koncie niezwykle efektowne Konsorcjum Winiarskie Ribera del Duero położone w historycznym zakątku regionu Burgos w Hiszpanii.
W Szczecinie realizują gmach filharmonii, którego bryła z wysokimi dachami z jednej strony nawiązuje do historycznej zabudowy, z drugiej, poprzez białą, wielowarstwową okładzinę – kojarzy się z lodowcem albo ziszczonym snem ekspresjonistów o katedrze ze szkła. Wnętrza filharmonii zaskakują przestrzennością wielkiego foyer oraz… całkowicie złotą salą koncertową.
W ramach Westivalu Architektury Alberto oprowadzi wycieczki po budowie Filharmonii,
a także wygłosi wykład dotyczący tej nowej ikony Szczecina.Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie z głównymi gośćmi Westivalu.
Będzie to intelektualna uczta w 3 blokach: “Wokół narodowości”, “Narodowi – kosmopolityczni”, “Nowe ikony Szczecina”. W ich obrębie soczyste wykłady zaserwują nam:
Architecture snob