historiahistory

WESTIVAL TO:

7 edycji, 3 dni festiwalu, 3 tygodnie wystaw, dziesiątki miejsc, kilka tysięcy uczestników, prezentacje zaproszonych gości, wystawy projektów i realizacji, filmy o architekturze i architektach, warsztaty z mistrzem, dyskusje branżowe, wydarzenia miejskie, wycieczki architektoniczne, debaty publiczne, nagrody, koncerty i wiele innych zdarzeń.

GOŚCIE:

Fernando Menis (architekt – Hiszpania)

Albert Fernando Veiga (architekt – Hiszpania)

Kazu Hanada A.A. – (architekt – Jokohama)

Robert Konieczny (KWK Promes – Katowice)

Anna Vonhausen (architekt, designer – SITAG)

Krzysztof Ingarten (laureat Honorowej Nagrody SARP 2010)

Hans Stimmann (Berlin)

Ked Olszewski (fotograf)

Bertrand Lemoine (Dyrektor Generalny Atelier International du Grand Paris)

Joachim Manger (rzeźbiarz)

Wojciech Siudmak (malarz)

Sławomir Wilk (laureat Konkursu Chopinowskiego)

Bolesław Stelmach (laureat Honorowej Nagrody SARP 2010)

Sylwester Ostrowski (jazzman)

Michał Zygmunt (gitara akustyczna)

Bartosz Milewski (Snohetta AS – Oslo)

Michał Piasecki (Bartlett School of Graduate Studies, UCL)

Przemek Jaworski (Foster and Partners)

Fractal Tree – (koncert – Polska)

Berlin-projekt – (koncert – Niemcy/Polska)

FILMY:

Zurbanizowani” (Urbanized) – reż. G. Hustwit GB 2011

Zurbanizowani” traktuje o problemach, z jakimi borykają się zarządcy odmiennych bardzo miast i metodami, w jaki sobie z nimi radzą.

“Jeden dzień z Zahą Hadid”, USA, 2004, 56 min.
Zaha Hadid opisuje historię swojego rozwoju twórczego oprowadzając po wystawie Zaha Hadid has Arrived w wiedeńskim MAK (Museum für Angewandte Kunst). Iracka architekta analizuje swoje realizacje – m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie, fabrykę BMW w Lipsku czy Centrum Nauki w Wolfsburgu. Hadid wprowadza widza w tajniki swojej twórczości, przerywając wywód osobistymi uwagami na temat kariery oraz architektury. Film kończy się analizą bimorficznej rzeźby Ice Storm, która jest syntezą jej podejścia do formy architektonicznej

“Szkice Franka Gehrego”, USA, 2005, 84 min.
Legendarny film, zrealizowany na prośbę Gehrego przez jego przyjaciela – znanego reżysera Sydneya Pollacka. Przez pięć lat reżyser śledził proces przekształcania się odręcznych szkiców Gehrego w realizowane budynki. Dzięki przyjaźni obu twórców dokument pozwala nie tylko na poznanie twórczości Gehrego, ale także na osobiste spotkanie ze znanym architektem.

Pofabryczne salony Europy” – Wielkopomorska Wytwórnia Filmowa.
Film zrealizowany na zakończenie tegorocznego Westiwalu – dedykowany ludziom, którzy dostrzegając potencjał kulturowy Szczecina podejmą się trudu wykorzystania szans, jaką daje nam współczesność.

A kind of Architect. Rem Koolhaas” – 2007, 96 min.

Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Pyta o fenomen Rema Koolhaasa jako postaci medialnej i jego świadomie kreowanego gwiazdorstwa. Dla twórców ważna jest też w filmie kwestia związków pomiędzy jego realizacjami, a teorią architektury. Prezentacja filmu o Remie Koolhaasie będzie doskonałą okazją do rozmowy o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce. O architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako twórcy i uczestniku procesu inwestycyjnego. Film opowiada też o tym, jak architektura wedle Koolhaasa łączy w sobie pisarstwo, reżyserię i rzemiosło. Jego zdaniem jest to więc dziedzina bliska literaturze i filmowi.

Żyć w mieście przyszłości” (Leben in der Stadt von Morgen) – Oscar Niemeijer, Le Corbusier, Walter Gropius, Hans Scharoun – 2006, 96 min.

W 1957 roku miała miejsce w Berlinie pierwsza, powojenna wystawa budownictwa.
Z okazji Intebau57 zebrała się grupa 64 najbardziej znanych modernistów, ażeby w jednej z dzielnic Berlina zrealizować swoją wizję idealnego miasta przyszłości. Byli wśród nich Arne Jacobson, Le Corbusier, Oskar Niemeyer czy Walter Gropius. Chcieli nie tylko zapewnić mieszkania dla ludzi, którzy stracili je w wojennych bombardowaniach, ale także zaprezentować wizję zielonego miasta i nowego człowieka. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie. 50 lat po zakończeniu inwestycji autorzy pytają o efekt berlińskiego eksperymentu. Czy wielkie hasła postępu, wolności i demokracji znalazły swoje przełożenie na codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy? Film oddaje głos zarówno architektom, jak i mieszkańcom. Będzie doskonałym pretekstem do dyskusji o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych.
Będzie też kolejną okazją do podsumowania dorobku modernizmu i jego oddziaływania na współczesną architekturę.

Jean Nouvel – estetyka cudu” – 1998, 96 min.

Zdaniem Jean Nouvela – laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć jakąś wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj – twierdzi Nouvel – gra idzie o to, żeby stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Film będzie doskonałą platformą do dyskusji o idei projektowania we współczesnej architekturze i o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrowej.

“Building the Gherkin” (Norman Foster) 89 minut,
“Budowanie ogórka” jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu – ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster – ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę, feudalnej strukturze wielkich biur architektonicznych, komercyjnym wymiarze architektury współczesnej i budowaniu współczesnych ikon architektonicznych.

“City of Dreams”

Film “Miasto marzeń” mówi o słynnym, afrykańskim mieście Asmara wybudowanym w latach 1935 – 1941 roku ubiegłego wieku na terenie Erytrei przez włoskich kolonizatorów. Asmara jest jedynym zespołem urbanistycznym na świecie, który został konsekwentnie zbudowany w stylu Art Deco, Novocento i modernizmu. Z tego powodu Asmara nazywana jest też “Frozen City”.

“A diary of an eccentric architect” – Philip Johnson

Film “Dziennik ekscentrycznego architekta” opowiada o Philipie Johnsonie – architekcie, który z jednej strony zaszczepił ruch modernistyczny na terenie Stanów Zjednoczonych, a z drugiej stworzył krytykowany styl międzynarodowy. Opowiada o człowieku, który z jednej strony był chodzącą historią architektury światowej, a z drugiej egocentrykiem dla którego architektura była przede wszystkim odskocznią do kariery. Film przedstawia także ideowe podstawy odejścia od modernizmu oraz motywy kierujące twórcami architektury rzeźbiarskiej.

“My Architect: A Son’s Journey” – Louis Kahn – 115 minut

Film “Mój architekt: podróż syna” został wyprodukowany i wyreżyserowany przez syna słynnego, amerykańskiego architekta Louisa Kahna. Film mówi o losie architekta, który chciał być artystą, a jednocześnie musiał zmagać się z trudną materią realizacji swoich koncepcji projektowych. Film opowiada też o Luisie Kahnie jako człowieku całkowicie pochłoniętym realizacją swoich wizji oraz uwikłanego w skomplikowane decyzje życiowe.

SZCZECIN ODnowa. Jak zmieniać oblicze miasta. REWITALIZACJA TURZYNA w latach 1993 – 2005

Film przedstawia działania władz Szczecina i Szczecińskiego TBS rozwiązujących różne problemy przestrzenne, techniczne i społeczne przy renowacji kwartału turzyńskiego nr 27. Autorem filmu jest Grzegorz Fedorowski, we współpracy z Leszkiem Foltynem, Januszem Neumanem i Małgorzatą Frymus.

“Architektura samorodna w świecie i jej relacje do architektury współczesnej (Tożsamość architektury)” – film arch. Tadeusza Baruckiego

fimz zrealizowany na specjalne zamówienie Westivalu m.in. o San Paolo Parish Complex w Foligno – Massimiliano Fuksas

Kochuu” – Reż: Jesper Wachtmeister, Szwecja 2003, 53′

Współczesna japońska architektura, jej związki z tradycją i filozofią, wpływ na architekturę skandynawską. Japońskie słowo kochuu odnosi się do japońskiej tradycji budowy małych zamkniętych przestrzeni, tworzących wrażenie odrębnego wszechświata.

A Gentler Structure For Life – od Alvara Aalto do JKMM Architects – Para image&word; Katarzyna Baron, Tomasz Baron  2011, 9′

Architektura fińska jest jak słoń, który powoli zmierza ku przyszłości, dlatego nie można się w niej spodziewać anarchii ani rewolucji – mówi prof. arch. Hannu Tikka w filmie prezentującym dwie wybitne realizacje fińskich architektów, które dzieli pół wieku – ratusz autorstwa arch. Alvara Aalto w Säynätsalo i centrum kulturalno-kongresowe oraz multiplex Verkatehdas w Hämeenlinna, mieszczące się w dawnej fabryce włókienniczej, autorstwa biura JKMM Architect.

Architektoniczny kij w mrowisko, czy dążenie do kompromisu? – Para image&word; Katarzyna Baron, Tomasz Baron 2011, 8′

Film o nowoczesnym obiekcie w samym centrum tradycyjnego społeczeństwa, na styku kultur i tożsamości narodowej.

Bruno wraca” – Reż.: Jesper Wachtmeister, Szwecja 2001, 53′

Skandynawski modernizm na przykładzie twórczości meblarskiej i architektonicznej Bruno Mathssona.

A Legal Alien in Sevilla, czyli Juergen Mayer H. buduje fragment Sewilli – Para image&word; Katarzyna Baron, Tomasz Baron 2010, 8′

Film o projekcie Metropol Parasol czyli zabudowie Plaza de la Encarnacion w Sewilli projekt autorstwa Jurgen Mayer H. Architects z Berlina.

Miasto w mieście czyli Stadforum Insnbruck – Para image&word; Katarzyna Baron, Tomasz Baron 2011, 8′

Wiedeński architekt, artysta i pisarz Heinz Tesar oprowadza widzów po nowym wielofunkcyjnym obiekcie swego autorstwa, wybudowanym na miejscu dawnej szkoły w samym sercu miasta, snując jednocześnie rozważania o roli architektury, sztuki i kultury w życiu miasta i społeczeństwa.

Prorok we własnym mieście – Floating Arena Szczecin – Para image&word; Katarzyna Baron, Tomasz Baron 2011, 8′

Architekci Marek Orłowski i Marek Szymański ze szczecińskiego biura OS Architekci wyjaśniają swoją koncepcję rozbudowy szczecińskiego Domu Sportu i budowy nowego basenu olimpijskiego, który stał się najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, a także zastanawiają się, na ile prowadzenie projektu we własnym mieście sprawdza się.

Utopia – reżyseria: Bruno Derksen, Franz Friedrich, Niemcy 2009, 21′

Futurystyczna opowieść o idealnym socjalnie osiedlu mieszkaniowym czy kpina z socjalistycznych mrzonek? Film nie odpowiada wprost na to pytanie, lecz niewątpliwie uświadamia nam, że współczesny Europejczyk nie spędzał i nie spędza życia w idealnym otoczeniu.

Zaprojektuj swoje miasto – film zamówiony na Westival 2011, Fader Production, 30′

Zaprojektuj swoje miasto to krótkometrażowy socjal-esej, w którym – architektom, przewodnikom, artystom, szczecinianom, przedstawicielom Miasta Szczecin – zostanie zadane jedyne i zasadnicze pytanie: “Jak zaprojektowałabyś swoje miasto?” . Jak się domyślamy, to nie tylko pytanie dotyczące
miasta to także pytanie, które pozwoli nam zbadać stan najważniejszych funkcji miasta i tego jak się w nim czujemy. W filmie unikatowe ujęcia miasta z powietrza i wody oraz Szczecin w makietach 2D.

World Architecture Festival – relacja filmowa z Barcelony – film zamówiony na Westival 2011, FaderProduction

Jak sugeruje piramida Maslowa, definicja architektury wiąże się z potrzebami, które mają być
zaspokojone. To wyjaśnia, czemu Koloseum zostało wybudowane w Rzymie (społeczne/poli- tyczne narzędzie), Burj-Al-Arab w Dubaju (czynnik ekonomiczny), wiadukt w Millau we Francji (potrzeba przezwyciężenia natury), muzeum Guggenheima w Bilbao (uznanie dla sztuki). Ale czy architektura może zapewniać nam coś więcej niż funkcjonalność i aspekt ekonomiczny, bez zwrócenia się do luksusu i nadmiaru? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w relacji filmowej Andrzeja Fadera z tegorocznej 4 już. edycji World Architecture Festival w Barcelonie, który jest już porównywany do rangi filmowych Oskarów. Założeniem pomysłodawców festiwalu było stworzenie interaktywnej platformy do wymiany pomysłów i najlepszych praktyk. W tym roku uwagę skoncentrowano na temacie “odmienności”, odmienności i poszukiwań unikalnych odpowiedzi na ciągle zmieniające się warunki gospodarcze, polityczne i społeczne na świecie. W relacji katalońska metropolia Gaudiego, która jest jak podróż w czasie, rozmowy ze świato- wymi architektami, oszałamiające projekty, słynna pracownia Macków i twórca najlepszego budynku świata.

“Architekci dekonstrukcji“, USA, 2001, 56 min.
Film przygotowany przez znaną, nowojorską firmę Michael Blackwood. Opowiada o powstaniu ruchu architektury dekonstrukcji. Prezentuje odniesienia tego ruchu do historyzującego postmodernizmu i uwikłanego w politykę konstruktywizmu. Pokazuje związki tego ruchu z filozofią Jacquesa Derridy. Wskazuje też na różne nurty w kręgu architektury dekonstrukcji – od Petera Eisenmanna po Franka Gehrego. Zajmuje się także niezwykłym fenomenem zbiorowego wystąpienia grupy architektów, którym udaje się zbudować spójny program, a następnie wcielić go w życie przekształcając później sukces ideowy w towar rynkowy.

“Muzeum Żydowskie w Berlinie”. Oprowadza Daniel Libeskind, USA, 2002, 56 min.
Jeden z czołowych architektów dekonstrukcji oprowadza po obiekcie, którego budowa zajęła mu ponad 10 lat. Jego rozmówcą jest nowojorski krytyk architektury Alan Riding. W czasie przechadzki architekt omawia cały zestaw architektonicznych i filozoficznych idei, które doprowadziły go do wybudowania jednego z najbardziej niezwykłych dzieł architektury współczesnej oraz atrakcji turystycznej przyciągającej do Berlina miliony turystów. Film pokazuje, jak idee zaprezentowane na nowojorskiej wystawie w MoMa w 1988 r., znalazły swoje odzwierciedlenie w zrealizowanym obiekcie.

Na krawędzi. Historia Opery w Sydney”. Australia, 1998, 56 min.
Fascynująca i tragiczna historia powstania budynku Opery – dzisiejszego symbolu Australii oraz Sydney. Gorzki smak bezkompromisowości i twórczego podejścia do architektury oraz zwycięstwo i porażka Utzona jako architekta w pięknie sfotografowanym filmie Daryl Dellor.

“Profil. Jan Kaplicky”, Czechy, 2007, 50 min.
Wzloty i upadki wielkiego, zmarłego na początku 2009 r. architekta czeskiego, emigranta, któremu nigdy nie udało się powrócić do Pragi. Jego najlepsze obiekty zostały w Birmingham oraz w Londynie. Śmierć zastała go w trakcie realizacji jego największego marzenia: wybudowania Biblioteki Narodowej w Pradze na podstawie projektu – zwycięzcy konkursu z 2007 r. Piękny portret architekta pesymisty, nieugiętego eksperymentatora.

“Centrum obfitości” – czas 11 min, produkcja Para films & pictures 2010

Film o Centrum Gminnym w St. Gerold w Austrii – projekt autorstwa pracowni Cukrowicz Nachbaur Architekten, Bregenz, projekt na konkurs w 2007 r., obiekt ukończony w grudniu 2008 r.

Czego szuka sztuka ?” – reż. Andrzej Fader

Biennale architektury w Wenecji 2010” – film Fader Production

“Future by design” – film Kima Gazeckiego (USA)

“Santiago Calatrava” – film arch. Tadeusza Baruckiego

“Scenografia życia” – para image&word – film production and PR

“Second live” – para image&word – film production and PR

“Fabryki do życia” – para image&word – film production and PR

“Berlin: Symfonia wielkiego miasta”

“Miasto marzeń”

Modernizm emocjonalny

Szczecińska obwodnica”

Architektura modernistycznego Szczecina”

Szczecińskie osiedla z I połowy XX w.”

WARSZTATY:

Warsztaty architektoniczne z Fernando Menisem oraz Jaume Cassanyer i Tosques, Jacek Lenart, Jarosław Bondar (około 20 uczestników) – 2012r.

Warsztaty projektowe „Marzenia o mieście” – Agnieszka Rek – 2011r.

“Śródmieście inaczej” – warsztaty projektowe

Studenckie warsztaty fotograficzne w willi Lentza – Zdzisław Piotrowski (konkurs)

Warsztaty biobudownictwa – Barbara Wojtkowska

“Bottom Up Design” – Workshops Factory – Dorota Kabała i Krystian Kwieciński

Zagospodarowanie obszaru ul. Kolumba – prezentacje powarsztatowe i dyskusja z udziałem inwestorów

aspekty ARCHITEKTURY współczesnej” – Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Szczecińskiej SPEKTRUM

KONKURSY:

Konkurs na najlepszą realizację architektoniczną w Szczecinie
Konkurs plastyczny dla dzieci Przestrzenie 1 – 30 X 2009

“Rekonstrukcję miasta” – najlepszy zrealizowany obiekt w okresie 1996-2009

Wręczenie nagrody SARP Oddział Szczecin Signum Temporis za najlepszą realizację architektoniczną w Szczecinie.

WYDARZENIA:

Szczecin nadwodny – rejs statkiem po porcie z przewodnikiem Ryszardem Kotlą (2009r.)

Żyjący budynek, “Onomatopeja” Agencja Muzyczna (akcja w przestrzeni miejskiej)

Spotkanie z Marią Łopuch, autorką książki pt Wały Chrobrego

Gra miejska – Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa

“Poszukiwanie Szczecina” – objazd autokarem przewodzą: Barbara Ostachiewicz, Ryszard Kotla i Michał Rembas

UCZESTNICY – szczecińskie biura:

DEDECO – Piotr Hofman

DOMINO – Wojciech Dunaj

MELLON – Marek Sietnicki, Miłosz Raczyński

OS ARCHITEKCI – Marek Orłowski, Marek Szymański

BAMS Biuro Architektoniczne – Dariusz Makowski, Tomasz Sołdek

UCZESTNICY DUCHOWI:

Dariusz Kozłowski (prezentacja dorobku przez Macieja Skazę – Kraków)

Kazimierz Stachowiak

Stanisław Kondarewicz (Studio A4 – Szczecin)

THE HISTORY OF WESTIVAL:

2007 – „Szczecin, miasto nieistniejące… już i jeszcze”
2008 – „W poszukiwaniu ducha miasta”
2009 – „Labirynt przestrzennych zdarzeń”
2010 – „Transformacja miasta”
2011 – „Zaprojektujmy razem miasto”
2012 – „Miasto – hologram świadomości” („City – hologram of awareness”)

WESTIVAL IN NUMBERS:

6 editions
3 festival days every year
3 weeks of exhibitions and events every year
4 architecture and photography competitions
8 workshops
20 special guests from Poland and abroad
41 films, including those commissioned for the Westival…
…and dozens of spots, several thousand visitors, presentations prepared by invited guests, exhibitions of designs and finished projects, films about architecture and architects, workshops with the masters of their arts, disciplinary discussions, city events, architectural excursions, public debates, awards, concerts any many more events.

WORKSHOPS:
Architecture workshops with Fernando Menis – 2012
Design workshops „City dreams” – 2011
Design workshops “A different approach to city center”
Photography workshops for students in the Lentz villa – competition
Bio-construction workshops – Barbara Wojtkowska
„Bottom Up Design” – Workshops Factory
Development of the Kolumba Square area – post-workshop presentations
„aspects of  contemporary ARCHITECTURE” – Student’s scientific association SPEKTRUM

COMPETITIONS:
Competition for the best finished architectural project in Szczecin
Spaces – Artistic competition for children 1 – 30.09.2009
”Reconstruction of the city” – the best finished building from 1996-2009
Granting the Signum Temporis, a SARP Division Szczecin award for the best finished architecture project in Szczecin.

EVENTS:
The Floating Garden – a cruise in the port guided by Ryszard Kotla (2009)
The living building, „Onomatopeja” Music Agency (action in city space)
Meeting with Maria Łopuch, the author of Wały Chrobrego
City game – European Association of Law Students
”In search of Szczecin” – guided coach excursion

PARTICIPANTS – Szczecin offices

DEDECO – Piotr Hofman
DOMINO – Wojciech Dunaj
MELLON – Marek Sietnicki, Miłosz Raczyński
OS ARCHITEKCI – Marek Orłowski, Marek Szymański
BAMS Biuro Architektoniczne – Dariusz Makowski, Tomasz Sołdek
OUR SPIRITUAL PARTICIPANTS:
Dariusz Kozłowski – (presentation of oeuvre by Maciej Skaza – Cracow)
Kazimierz Stachowiak – (remembrance exhibition)
Stanisław Kondarewicz (Studio A4 – Szczecin) – (remembrance exhibition)